פחד מחושך אצל ילדים - איך להתמודד עם פחדי לילה אצל ילדים?

פחד מחושך זה אחד הפחדים הכי נפוצים ואפיינים אצל רוב הילדים. למה זה קורה בעצם? כאשר היכולות הקוגניטיביות של הילדים מתחילות להתפתח – כך גם הדמיון שלהם! וכשהחדר חשוך… הדמיון עובד אצלם שעות נוספות. עבור חלק מהילדים, הפחד הזה לעולם לא נעלם ונשאר במידה מסוימת גם בתור מבוגרים. יש ילדים שמושפעים יותר מפחד מפני חושך – הם עשויים לא להירדם, לסבול מסיוטים או לעקוב אחריכם מחדר לחדר ואף לסרב להיכנס לחדרים חשוכים לבד, מה שעשוי לאתגר הרבה מאוד הורים. באופן כללי, זה אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לעודד את הילדים שלכם להילחם בפחדים שלהם – אתם יכולים לתת גם לפעוט שלכם כמה כלים שיעזרו לו להתגבר על הפחד הזה.

פחד מחושך אצל ילדים

6 טיפים להתמודד עם פחד אצל ילדים

“חימוש” ילדיכם בכלים שיסייעו להם להילחם בפחדים שלהם יעניקו להם קפיצה ראשונה להתמודד עם אתגרים בחיים ויפחית את רמת החרדה שלהם בעתיד. אז איך עושים את זה נכון? כל הפרטים בהמשך.

1. קבלו את הפחדים של הילד שלכם, אל תנסו להנמיך אותם

אחת הדרכים החשובות ביותר לעזור לילדיכם, היא לאמת תחילה את הפחד שלהם מפני החושך. זה אולי נשמע כמו קשקוש פסיכולוגי, אבל למעשה יש לכך יתרון חשוב. תנו לילדיכם לדעת שאתם מבינים שהם מפחדים ושזה נורמלי לפחד מהחושך. הסבירו לילדיכם שהחושך מפחיד רק משום שאיננו יכולים לראות את מה יש מסביבנו. כשאנחנו לא יכולים לראות מה יש סביבנו – הדמיון שלנו יכול לגרום לנו לדאוג לדברים שרוב הסיכויים לא נמצאים שם. אתם יכולים לומר להם: “כאשר הדמיון שלך ינסה להערים עליך, תדליק את האור ותראה שאתה בסדר.”

2. התקינו נורות לילה שיהיו נגישות לילדכם

על מנת לעזור לילדיכם להרגיש מועצמים גם בחושך, תדאגו להתקין מנורות לילה שיהיו נגישות יותר עבורם. תוכלו להתקין נורות לילה לקיר בצורות ניאון מתוקות שינחמו אותם בשעת פחד, כמו לדוגמה נורת ניאון בצורת קשת בענן, לב, דולפין ועוד. אם הילד התעורר לפתע בבהלה בלילה, הוא יוכל תוך רגע ללחוץ על המתג ולהאיר את החלל.

3. אל תניחו שאתם יודע מדוע החושך מפחיד את ילדיך!

אתם בטח כבר יודעים שכל ילד הוא ייחודי – וכך גם הפחדים שלהם. בתור מבוגרים, אנחנו יכולים לחשוב שהפחדים שלהם יחסית צפויים, אבל הדבר הכי חשוב שאתם יכולים לעשות בתור הורים זה לא לדבר בשמם. לפעמים אנחנו לא מודעים לכך שאולי יש איזה תוכנית טלוויזיה ידידותית לילדים עם דמות מסוימת שמפחידה אותם – לכאורה בלי שום סיבה הגיונית. אנחנו לא יכולים להגן על הילדים שלנו מכל מה שהם נחשפים אליו, אבל אנחנו יכולים לנהל דיונים על מה שהם רואים ולהפוך חלק מאותם תמונות וסיפורים לפחות מפחידים עבורם. תשאלו אותם מה מפחיד אותם, מה הם חושבים שיש מתחת למיטה, תנהלו דיון נעים על הפחדים שלהם.

פחדי לילה אצל ילדים

4. הסירו את הצללים המפחידים בחדר

ילדים מרבים לפחד מצל מסוים בחדר. בדרך כלל זה אובייקט שהילדים יכולים לזהות בחדר שלהם שגורם לצל. שבו עם ילדיכם במיטתם כשנורת הלילה שלהם דולקת. בקשו מהם להראות לכם איזה אזורים בחדר מפחידים אותם בלילה. אם יש צל ברור, מצאו את מקור הצל והראו אותו לילדיכם. אתם יכולים לומר משהו כמו: “תראה, זו הייתה הבובה שלך שעשתה את הצל הזה על הקיר. אנחנו יכולים להעביר את הבובה שלך למקום אחר והצל ייעלם.”

5. למדו את ילדיכם איך ליהנות עם הצללים

אחת הדרכים לנטרל את הפחד מפני חושך וצל אצל ילדים – זה ליצור משחק! ערכו מופע בובות צל עם הידיים. מי מאיתנו לא עשה את זה כילד? למדו אותם לתפעל את הידיים כדי לראות דברים שונים על הקיר שלהם – ארנב, צבי, כלב ועוד. זו דרך נהדרת להפיג את הפחד ולהחליפו בחיוכים וסקרנות.

איך להתמודד עם פחדי חושך אצל ילדים

6. תנו לילדיכם אתגרים שבהם הם יכולים להרוויח פרס על התמודדות עם הפחדים שלהם

אם ילדיכם מפחדים להיכנס לחדר בגלל שהוא חשוך, אמרו להם משהו כמו, “אני יכול לבוא איתך, או שאתה יכול להתמודד עם הפחדים שלך ולקחת אתגר. אם אתה הולך לבד, אתה תרוויח פרס שווה.”

הכי חשוב לתת לילד שלכם להחליט אם הם רוצים לקחת את האתגר או לא. לאלץ אותם להתמודד עם הפחדים שלהם בכוח זה לא יעיל ולמעשה יחמיר את הבעיה בעתיד.

כמה מילים אחרונות,

פחד מחושך זה שלב טבעי בהתפתחות של ילדינו וכאשר לומדים להתמודד איתו בצורה בריאה – זה יוכל לעזור להם בעתיד להתגבר על אתגרים ולעודד חשיבה חיובית ויצירתית. קבלו את הפחדים שלהם בהבנה, ולעולם אל תזלזלו בהם, כיוון שזה עשוי להחמיר את המצב וגם לפגוע בתקשורת שלכם עם ילדיכם.

Shopping Cart
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
0
העגלה שלך: